#مهندسی_ماشين_آلات_دريايی رشته‌ای است که هدف از آن تربیت کارشناس برای طراحی ، محاسبه ، ساخت اجزائی است که اساس کار آنها مبتی بر حرکت در سیالات و دینامیک است .

مجموعه دروس این رشته همراه با بکارگیری علوم مهندسی مکانیک و تکنولوژی مربوط به آن در مورد طراحی ، محاسبه ، ساخت و اجرا و سیستم های رانش کشتی ، ماشین آلات فرعی کشتی و سازنده بدنه کشتی ، کارآیی لازم را برای طراحی و راهبری و نگهداری سیستم های فوق به دانشجویان ارائه می‌دهد و آنان را آماده طراحی و ساخت در صنایع دریایی ، صنایع کشتی‌سازی ، سازه‌های درون‌آبی و ساحلی ، شناورها و سکوهای دریایی می‌کند .

 

فارغ التحصیلان علاوه بر مشاغل تخصصی خود به عنوان افسر می‌توانند پس از کسب تجربیات کافی در کارخانه هاو صنایع دریایی کشور به تعمیر ونگهداری و تولید بپردازند . دانشجویان در طول دوره با انجام مسافرت‌های دریایی به عنوان کارآموزی تجربیات عملی نیز خواهند اندوخت .

 

ظرفیت رشته مهندسی ماشین آلات دریایی در انتخاب رشته ریاضی

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی ، مجموع ظرفیت رشته مهندسی ماشین آلات دریایی در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری در سال گذشته ( سال تحصیلی 95 – 96 ) ، 65 نفر بوده است . در دوره روزانه ظرفیت پذیرش 60 نفر و در نوبت دوم ( شبانه ) ظرفیت پذیرش رشته مهندسی ماشین آلات دریایی 5 نفر بوده است .

 

نحوه پذیرش در این رشته فقط بصورت با آزمون بوده و پذیرش بدون کنکور در رشته مهندسی ماشین آلات دریایی وجود نداشته است . از کل ظرفیت مهندسی ماشین آلات دریایی 3 نفر مناطق محروم بوده است .