همانطور كه می دانید كمتر خانواده ای را می توان یافت كه به بخش رادیولوژی مراكز درمانی مراجعه نكرده باشد. #رشته رادیولوژی یا همان پرتو‌شناسی علم توضیح و تفسیر یافته‌های رادیوگرافیك در ارتباط با علائم و نشانه‌های كلینیكی بیمار است .  راحت‌تر آن همان اشعه x است كه در موقع شكستگی پا یا دست یا … ، خودتان از نزدیك آن را لمس كرده‌اید.

در حال حاضر  رشته رادیولوژی در كنكور سراسری ابتدا در مقطع كاردانی عرضه می‌شود و سپس می‌توان از سطح لیسانس تا دكترا ادامه تحصیل داد. جزء شرائط اولیه انتخاب این رشته ، آمادگی كافی جسمی و روحی و موفقیت در دروس فیزیك، فیزیولوژی، آناتومی می‌باشد. فارغ‌التحصیلان این رشته در مؤسسات تصویرنگار (رادیولوژی، ایزوتوپ، اسكن، سی ‌تی ‌اسكن، MRI ) و همچنین در بیمارستانها، در بخش فوق‌الذكر، فعالیت می‌كنند. 

گروهی از فارغ‌التحصیلان رشته رادیولوژی نیز به عنوان بازرسین كار با اشعه ایكس، در سازمان انرژی اتمی و در دانشگاه های علوم پزشكی در سطح كشور مشغول بكار هستند. 

به‌طور كلی یك كاردان  رشته رادیولوژی وظایف زیر را به عهده دارد

– آماده سازی دستگاههای مختلف رادیوگرافی.

– انجام رادیوگرافی براساس تكنیك‌های مربوط (وضعیت دادن به بیمار)

– انجام رادیوگرافی با ماده حاجب زیر نظر متخصص رادیولوژی.

– ظهور و ثبت كلیشه‌های رادیوگرافی. – كنترل حسن انجام رادیوگرافی انجام شده.

– بایگانی و حفاظت عكسهای رادیولوژی بر طبق استانداردها.

– رعایت كلیه استاندارد‌ها به منظور حفاظت بیمار و متصدی رادیوگرافی.

فارغ‌التحصیلان دوره كارشناسی رشته رادیولوژی

 با توجه به آموزش روشهای پیشرفته و تخصصی قادرند با همكاری متخصص رادیولوژی، امر تخصصی رادیولوژی را انجام دهند. همچنین قادرند در بخش‌های رادیوتراپی و  پزشكی هسته‌ای نیز خدمات درمانی و تشخیص را زیر نظر متخصصین انجام دهند.