در مورد رشته #موسیقی_نوازندگی_ساز_ایرانی چی میدونی؟

موسیقی سنتی ایرانی، که اسم دیگش موسیقی اصیل ایرانیه، یا موسیقی کلاسیک ایرانی  و همچنین با نام موسیقی دستگاهی هم شناخته میشه و شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و آوازها هست که  از سالها پیش از میلاد مسیح تا الان سینه به سینه بین مردم ایران رواج داره. جالبه که  بخش بزرگی از آسیای میانه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، ویونان هم تقریبا از همین موسیقی استفاده میکنن و هرکدامشون  به سهم خود تأثیراتی در شکل گیری این موسیقی داشتن. از جمله موسیقی‌دان‌ها یا به عبارتی نوازندگان ایرانی قدیمی که مربوط به زمان ساسانیان هستن ، باربد، نکیسا و رامتین رو میتونیم نام ببریم.

 

از کجا میتونیم تحصیل در رشته موسیقی رو شروع کنیم؟

هنرستان ملی موسیقی رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی

دانشگاه موسیقی

بعد از تموم شدن سال نهم، با داشتن شرایط لازم  که شامل کسب امتیاز لازم برای تحصیل در گروه هنر (انتخاب رشته نهم به دهم) ، هنرستان هست، می تونید به مدرسه مورد علاقه تون مراجعه و ثبت نام کنید. البته کسانی هم که در رشته های دیگه تحصیل کردن، بازم این شانس رو دارن که بعد از تموم کردن سال آخر دبیرستان و موقع کنکور، به جای کنکور رشته تخصصی خودشون، کنکور هنر بدن.

 

برای ورود به رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی چه مهارت و دانشی لازم داری؟

– استعداد و ذوق هنری در موسیقی

– علاقه فراوان به هنر موسیقی

– خلاقیت

– اعتماد به نفس و انضباط

– انگیزه و اراده

– توانایی تحمل ساعات کاری طولانی و تمرین مداوم

– توانایی انجام کار تیمی – جهت همکاری با سایر اعضای یک تیم موسیقی

– سلامت شنوایی

 

آینده تحصیلی این رشته؟

رشته نوازندگی ساز ایرانی  برای تربیت نوازندگان موسیقی  ایرانی درست شده و علاقمندان میتونن در مقاطع کاردانی وکارشناسی و بالاتر در این رشته تحصیل کنن. در رشته نوازندگی موسیقی ایرانی دانشجویان با فلسفه موسیقی، تاریخ موسیقی، فواصل موسیقی، صداها و … آشنا می شن. وهمچنین ساز مورد علاقه خود (سازهای ایرانی شامل: تار، سه تاری، قانونی، نی ، کمانچه، قیچک، بربط (عود)، سنتور، رباب) رو یاد میگیرن.

 

برخی از شغل ها ی  مرتبط با این رشته

-مربی آموزشی سازهای ایرانی

-فعالیت در کارگاه ساز سازی و ارزیاب ساز

-فعالیت در استودیو های ضبط موسیقی

-برنامه ریز واجراکننده موسیقی

-آفرینش سرودها و آهنگ ها

-اجرای ارکستر موسیقی به عنوان نوازنده یا سرپرست

-فعالیت در گروهای خوانندگی