انتخاب رشته تحصیلی یا رشته تحمیلی؟

انتخاب رشته تحصیلی در پایه پایه دهم همیشه دغدغه‌ی دانش‌آموزان بوده و همیشه این سوال براشون پیش میاد که چه رشته‌ای خوبه؟ چه رشته‌ای آینده‌ی خوبی داره؟ تو چه رشته‌ای می‌تونم موفق باشم؟ رشته انسانی رو انتخاب کنم یا رشته تجربی یا رشته ریاضی؟ این سوال و سوال‌های مشابه از جمله مواردی است که دانش‌آموزان پایه دهم درگیر اون می‌شن و چه بسا در برخی اوقات در آینده از انتخاب خود راضی نیستند.

انتخاب رشته تحصيلي در پایه دهم نه تنها یکی از دغدغه‌هاي مهم دانش‌آموزان بلکه دغدغه‌ی والدين آن‌ها مي‌باشد، زيرا انتخاب درست رشته تحصيلي يکي از دلايل موفقيت تحصيلي و شغلي دانش‌آموزان در آينده مي‌باشد. والدين در اين زمينه مي‌توانند با دادن اطلاعات فراوان و واقعي و همچنين ايجاد روحيه عالي و اعتماد به نفس قوي در فرزند خود اين توانايي را در او به وجود بياورند تا بتواند بهترين رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند. والدین بايد رقابت هاي ناسالم و سليقه و علاقه ناسالم خود را در انتخاب رشته تحصيلي فرزندشان کنار بگذارند و براي انتخاب رشته تحصيلي فرزندشان شيوه مشارکتي را پيش گيرند و از افراد صاحب نظر استفاده کنند. انتخاب رشته نبايد براي دانش‌آموزان به صورت تحميلي باشد؛ زيرا باعث عدم رضايت شغلي و ترک تحصيل دانش‌آموزان مي‌شود. ملاک اصلي در انتخاب رشته نمره، علاقه و توانایی دانش‌آموزان مي‌باشد و والدين نبايد رشته‌اي را به فرزند خود تحميل کنند چون اگر دانش‌آموزي به اجبار وارد رشته‌اي شود در آينده دچار مشکل مي‌شود.

دانش‌آموزان براي انتخاب رشته تحصیلی بايد کاملا آزاد باشند و خودشان شخصا(به واسطه کمک و راهنمایی والدین و مشاوران) براساس علاقه دروني، توانایی و استعداد خودشان تصميم بگيرند و طوري نباشد که دانش‌آموزي فقط براي رضايت والدين و يا اطرافيانشان رشته خود را انتخاب کنند.

انتخاب رشته تحصيلي در دروه دوم متوسطه مقدمه‌اي براي انتخاب شغل مي‌باشد و نیازمند توجه به موارد اساسی می‌باشد که شناخت این موارد می‌تواند به یک انتخاب درست کمک کند، از جمله مهم‌ترین این موارد:

  1. شناخت علایق و توانایی‌های شخصی

داشتن علاقه از مهمترين مسائل انتخاب رشته تحصيلي مي‌باشد؛ زيرا ميل و علاقه فرد به رشته مورد نظر باعث تلاش، کوشش و صرف انرژي موثر مي‌شود. نکته مهم در انتخاب رشته تحصیلی علاقه و انگيزه خودجوش هر دانش‌آموز به درس‌هاي اصلي آن رشته تحصيلي است، يعني دانش آموزان از خواندن و مطالعه درس‌هاي آن رشته شخصا لذت ببرد و احساس تسلط بر آن درس را در خود احساس کند. رشته تحصيلي که مورد علاقه افراد نباشد باعث از بين رفتن بسياري از لذت‌ها و موفقيت‌ها در فرد مي‌شود و بسيار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان فعال و با استعداد به خاطر اينکه رشته تحصيلي مناسبي را انتخاب نکردند در ادامه تحصيل و يا پيدا کردن شغل مرتبط با رشته خود ناکام ماندند.

توانایی‌های شخصی موردی است که دانش‌آموزان در طول سال‌های تحصیلی(پایه هفتم تا نهم) به آن پی می‌برند. شخصی که توانایی بالاتری در زمينه حل مسائل پيچيده، تجزيه و تحليل و درک و فهم بالا در دروس رياضي، فيزيک بالتبع می‌تواند در ادامه مسیر در رشته ریاضی موفق‌تر ظاهر شود. شخصی که توانایی علمی و پايه قوي در دروس تخصصی تجربی زيست‌شناسي، شيمي و زمين‌شناسي دارد، می‌تواند در رشته تجربی موفق‌تر ظاهر شود.

در نهایت شخصی که قدرت تجزيه، تحليل و درک بالاي مسائل اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فلسفی دارد و علاقه‌مند به بررسي مسائل و روابط فردي، خانوادگي و اجتماعي و مطالعه در زمينه مسائل ديني، تاریخی است طبیعتا می‌تواند در رشته علوم انسانی موفق‌تر ظاهر شود.

  1. مراجعه به مشاوران تحصیلی و آموزشی

یکی از موثرین کارهای در انتخاب درست رشته تحصیلی در سال پایه دهم، مراجعه به متخصصین و مشاوران تحصیلی و آموزشی در این خصوص می‌باشد. از جمله کسانی که می توانند در این خصوص کمک شایانی به دانش‌آموزان بکنند، مشاوران تحصيلي مدارس هستند که در طول سال با برگزاري آزمون‌ها مختلف علاقه‌مندي و استعداد افراد را مي‌سنجند. مشاوران تحصيلي نظر دبيران، نظر والدين و دانش‌آموزان را سوال مي‌کنند و شناختي که مشاوران تحصيلي از دانش‌آموزان دارند بهترين ملاک براي هدايت دانش‌آموزان به سمت انتخاب درست رشته تحصيلي مي‌باشد.

  1. شناخت رشته‌ تحصیلی و عاقبت‌اندیشی (بازار کار)

 یکی دیگر از مسایلی که می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت‌های علمی و شغلی آینده دانش‌آموزان باشد، عاقبت‌اندیشی و شناخت بازار کار مربوط به رشته‌های دانشگاهی مرتبط با رشته تحصیلی شما در دانشگاه می‌باشد. مطالعه در این خصوص و مشورت با مشاوران و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مربوطه در انتخاب درست کمک شایانی می‌کند.